Rezultate etapa a 2-a: Cupa Romaniei la BJJ – Bucuresti

Sambata, 7 decembrie, a avut loc a 7-a editie a Cupei Romaniei la BJJ 2013, contand ca etapa a 2-a a “BJJ Belt League”, organizata de clubul Absoluto. Competitia a stabilit un nou record cu 160 de sportivi inscrisi, reprezentand 17 cluburi din Romania, Bulgaria si Republica Moldova.

1459819_795434053805976_2062966259_n

Rezultate complete:

Clasament Echipe Adulti:

1

Absoluto

121

2

Daos

83

3

Bittan

16

 

Clasament Cupa Romaniei Adulti si Master:

Open Incepatori -76

1

 Ionut Cioanca Daos

2

Mihai Smochina Daos

3

Igor Caimacan Daos

3

Ciprian Iancu Daos
Open Incepatori +76

1

Claudiu Bordei Daos

2

Sorin Stefan Deca Daos

3

Ionut Cojan Asoluto

3

Bogdan Langa Bittan
Open Avansati -76

1

Mihai Handrea Asoluto

2

Sebastian Solomon Asoluto

3

Alin Varzaru Asoluto

3

Marius Stan Asoluto
Open Avansati +76

1

Camil Moldoveanu Absoluto

2

Horatiu Balint Absoluto

3

Andrei Muscalu Absoluto

3

Alin Pica Absoluto
Open Master Avansati

1

Trasca Staicu Rinu Adonis Absoluto

2

George Grigore Daos

3

Lungu Aurelian Absoluto

3

Catalin Ciobarca Daos
Incepatori Adult

-57

1

Mastacan Cristian Absoluto

2

Chiper Andrei Bittan

-64

1

Ovi Serdean Absoluto

2

Gheorghe Negru DAOS

3

Trandafir Andrei DAOS

3

Samuil Radev Bulgaria

-70

1

Mihai Smochina Daos

2

Valentin Chirila Daos

3

Andrei Cozari Daos

3

Andrei Dinu Absoluto

-76

1

Ciprian Iancu Daos

2

Ionut Cioanca Daos

3

Igor Caimacan Daos

3

Druta Valentin Absoluto Tecuci

-82

1

Emanuel Necatu MVT

2

Golban Lucian Daos

3

Arnaut Sandu Octagon

3

Andrei Grigoriu MVT

-88

1

Mircea Stanculescu Absoluto

2

Lucian Paraschivescu Bittan

3

Oleg Mostovoi BJJ Athletic

3

Farkas Andras MMA Fighting

-94

1

Claudiu Bordei Daos

2

Sorin Stefan Deca Daos
Avansati Adulti

-64

1

Mihai Miles Absoluto

2

Mihai Marinescu Absoluto

3

Stanescu Eugen Gabriel Absoluto

-70

1

Alin Varzaru Absoluto

2

Solomon Sebastian Absoluto

3

Mazareanu Marius Agon

3

Lazea Remus CS.Dinamo Brasov

-76

1

Alin Pica Absoluto

2

Muscalu Andrei Absoluto

3

Stan Alexandru Marius Absoluto

3

Alex Mocanu Agon

-82

1

Horatiu Balint Absoluto

2

Mihai Jianu Absoluto

-88

1

Langa Vasile Bittan

2

Trasca Staicu Rinu Adonis Absoluto

-94

1

Strechie Alexandru Octagon

2

Mihai Georgescu Behring

3

Daniel Uba Absoluto

-100

1

Florin Cernat Daos

100

1

Camil Moldoveanu Absoluto

2

Robert Toma Daos
Master Incepator

-84

1

Bara Zsigmond Janos MMA Fighting

2

Igor Caimacan Daos

3

Luis Turcu Absoluto Tecuci

-100

1

Ionut Cojan Absoluto

2

Gabriel Lica Absoluto

3

Radu Teodorescu MVT
Master Avansati

-76

1

George Grigore Daos

-82

1

Lungu Aurelian Absoluto

2

Catalin Ciobarca Daos

-94

1

Florin ionescu RIO

2

Trasca Staicu Rinu Adonis Absoluto

3

Valentin Stepanov Daos

100

1

Marius Varlan MVT

2

Pavel Cosmin Absoluto

3

Florin Cernat Daos
Fete incepatori

-65

1

Burlacu Cristina DAOS

2

Caraivan Elena Absoluto Braila
                                           ‘+65

1

Kodolanyi Eszter MMA Fighting

2

Emma Fleish DAOS

3

Calin Gabriela Absoluto Tecuci
Fete Avansati

1

Claire Henry Tengu

2

Cristina Stanciu Absoluto

Analiza dupa prima etapa a circuitului

BJJ Belt League Romania 2013-2014 a debutat pe 5.10.2013 la Braila. Deja lupta pentru centuri se arata foarte stransa in special datorita noului format cu doar 4 etape si acordarea de 10 puncte la participare.

In categoria “Open – 76 Incepatori”, sportivii au profitat de absenta detinatorului de centura de anul trecut, Radu Paul (Absoluto). Ciprian Iancu (Daos) a avut o evolutie excelenta, castigand atat locul 1 in categoria sa (-76 kg), cat si in Open-ul “mic”. De altfel, este ocupantul de loc 1 cu cea mai mare diferenta de puncte fata de urmaritori. Pe locul al doilea, la 4 puncte in spate, se pozitioneaza “veteranul’ Gheorghe Negru (Daos) si Cosmin Radoi (Behring) cu 17 puncte, iar pe trei, Sergiu Zmeu (Absoluto Constanta), cu 15.

In divizia superioara, “Open +76 Incepatori”, se anunta cea mai mare disputa in acest sezon. Mircea Stanculescu (Absoluto Bucuresti) a reusit sa se desparta la doar un punct, 21 de puncte fata de 20, de locul al doilea ocupat de Claudiu Bordei (Daos), printr-o victorie in ultimele secunde ale finalei Open-ului. Ocupantii locurilor urmatoare sunt seaparati tot de cate un punct, Leonard Buluc (Absoluto Braila), pe trei cu 19 puncte si Gheorghe Manole (Daos), locul al patrulea, cu 18.

De remarcat diversitatea cluburilor prezente pe podiumul celor doua divizii de Incepatori. Nu mai putin de 5 cluburi fiind angrenate in lupta. Un alt lucru interesant, Absoluto Bucuresti, care a dominat cele doua clasamente in sezonul trecut, are acum prezent un singur sportiv pe podiumurile Incepatorilor.

Divizia “Open -76 Incepatori” il are pe primul loc pe Dinu Bucalet (Absoluto Bucuresti), cu 21 puncte, care a reusit sa-si castige atat categoria de greutate, cat si Open-ul “mic”. Pe locul al doilea urmeaza George Grigore (Daos), la trei puncte distanta. Locul al treilea este ocupat la egalitate, 17 puncte de doi sportivi: Alexandru Mocanu (Agon) si Aurelian Lungu (Absoluto Bucuresti).

Camil Moldoveanu (Absoluto Bucuresti), a realizat si el un “double gold”, plasandu-se astfel pe locul 1 al diviziei “Open +76 Avansati”. La doar un punct in spatele sau se afla detinatorul de centura de anul trecut, Horatiu Balint. Locul al treilea este ocupat de “veteranul” Rinu Trasca Staicu Adonis, care a strans 19 puncte, iar pe patru, Mihai Godun (Absoluto Iasi), cu 17 puncte.

Urmeaza etapa a doua, “Cupa Romaniei la BJJ”, organizata de clubul Absoluto, in Bucuresti.

Clasamentul general poate fi consultat AICI

Ciprian Iancu (Daos), aici in finala Open-ului “mic” al Incepatorilor impotriva lui Sergiu Zmeu (Absoluto Constanta), sportivul care a reusit sa se distanteze cel mai mult in lupta pentru centurile BJJ Belt League Romania:

1377192_1398489837049179_537435599_n

Rezultate prima etapa Belt League 2013-2014

In weekend a avut loc prima etapa a circuitului BJJ Belt League Romania, sezonul 2013-2014. In cadrul Cupei Danubius, organizata de clubul Daos, au luat parte aproximativ 100 de sportivi in cadrul diviziilor copii, adulti si seniori.  Aveti mai jos rezultatele complete:

OPEN TOTAL
IANCU CIPRIAN I OPEN-76 DAOS

21

GHEORGHE NEGRU I OPEN-76 DAOS

18

RADOI COSMIN I OPEN-76 BEHRING

17

ZMEU  SERGIU I OPEN-76 ABSOLUTO CT

15

STANCULESCU MIRCEA I OPEN+76 ABSOLUTO

21

BORDEI  CLAUDIU I OPEN+76 DAOS

20

BULUC LEONARD I OPEN+76 ABSOLUTO BR

19

GHEORGHE MANOLE I OPEN+76 DAOS

18

BUCALET  DINU A OPEN-76 ABSOLUTO

21

GRIGORE GEORGE A OPEN-76 DAOS

18

MOCANU  ALEXANDRU A OPEN-76 AGON

17

LUNGU  AURELIAN A OPEN-76 ABSOLUTO

17

MOLDOVEANU CAMIL A OPEN+76 ABSOLUTO

21

HORATIU BALINT A OPEN+76 ABSOLUTO

20

TRASCA STAICU RINU ADONIS A OPEN+76 ABSOLUTO

19

GODUN MIHAI A OPEN+76 ABSOLUTO

17

 

Categorie:

LOC OCUPAT SPORTIV DIVIZIE CATEG CLUB TOTAL

1

SENDREAN  OVIDIU I -64 ABSOLUTO

15

2

GHEORGHE NEGRU I -64 DAOS

14

3

TRANDAFIR ANDREI I -64 DAOS

13

3

MASTACAN CRISTIAN I -64 ABSOLUTO

13

1

LUNGU  DANIEL I -70 ABSOLUTO

15

2

COZARI ANDREI I -70 DAOS

14

1

IANCU CIPRIAN I -76 DAOS

15

2

ACHITEI NICUSOR I -76 ABSOLUTO T

14

3

CAIMACAN IGOR I -76 DAOS

13

3

RADOI COSMIN I -76 BEHRING

13

PATICIPANT ZMEU  SERGIU I -76 ABSOLUTO CT

10

1

PAMFILE CLAUDIU I -82 ABSOLUTO T

15

2

STOICA CATALIN I -82 DAOS

14

3

STOICA PETRICA I -82 ABSOLUTO CT

13

PATICIPANT COCOS PAUL ALEXANDRU I -82 ABSOLUTO

10

PATICIPANT BOSENEA ALEXANDRU I -82 BEHRING

10

1

STANCULESCU MIRCEA I -88 ABSOLUTO

15

2

GHEORGHE MANOLE I -88 DAOS

14

1

BORDEI  CLAUDIU I -94 DAOS

15

2

DECA SORIN I -94 DAOS

14

1

BULUC LEONARD I -100 ABSOLUTO

15

PATICIPANT MILEA ROGER I -100 ABSOLUTO

10

1

BADEA  SORIN I +100 ABSOLUTO

15

2

BELICIU NICOLAE I +100 DAOS

14

1

SERAFIM STEFAN A -64 BEHRING

15

1

MAZAREANU MARIUS A -70 AGON

15

2

IORGA CRISTIAN A -70 AGON

14

3

CERNAT DANIEL A -70 DAOS

13

PATICIPANT SOLOMON SEBASTIAN A -70 ABSOLUTO

10

1

BUCALET  DINU A -76 ABSOLUTO

15

2

GRIGORE GEORGE A -76 DAOS

14

3

MOCANU  ALEXANDRU A -76 AGON

13

3

LUNGU  AURELIAN A -76 ABSOLUTO

13

1

HORATIU BALINT A -82 ABSOLUTO

15

2

CIOBARCA CATALIN A -82 DAOS

14

1

TRASCA STAICU RINU ADONIS A -88 ABSOLUTO

15

2

STANESCU VALENTIN A -88 ABSOLUTO

14

1

GEORGESCU MIHAI A -94 BEHRING

15

2

STEFANOV VALENTIN A -94 DAOS

14

PATICIPANT IONESCU VICTOR A -94 ABSOLUTO

10

1

CERNAT FLORIN A -100 DAOS

15

1

MOLDOVEANU CAMIL A +100 ABSOLUTO

15

2

TOMA ROBERT A +100 DAOS

14

3

GODUN MIHAI A +100 ABSOLUTO

13

3

CIOBANU  ALEXANDRU A +100 AGON

13

 

Echipe:

1

ABSOLUTO

137

2

DAOS

77

3

BEHRING

20

4

AGON

15

 

Veterani:

 

LOC OCUPAT SPORTIV DIVIZIE CATEG CLUB

1

SERAFIM STEFAN VETERANI -76 BEHRING

2

CAIMACAN IGOR VETERANI -76 DAOS

1

CERNAT FLORIN VETERANI +76 DAOS

2

TURCU  LUIS VETERANI +76 ABSOLUTO T

3

STEFANOV VALENTIN VETERANI +76 DAOS

3

BAJENICA BOGDAN VETERANI +76 DAOS

Fete:

LOC OCUPAT SPORTIV DIVIZIE CATEG CLUB

1

BURLACU CRISITINA I

-60

DAOS

2

CALIN GABRIELA I

-60

ABSOLUTO T

 

 

Copii:

1

Albu Alexandru Ion COPII -26KG WAZARY DOJO

2

Mirea Narcis COPII -26KG ABSOLUTO BRAILA

3

Manolache Robert Ayan COPII -26KG DAOS

3

Beseleaga Doru Cristian COPII -26KG ABSOLUTO BRAILA

1

Chiper Teodor COPII -31KG WAZARY DOJO

2

Bisinicu Nicola COPII -31KG Daos

3

Damian Ioan COPII -31KG ABSOLUTO BRAILA

3

Straton Stefan COPII -31KG ABSOLUTO BRAILA

1

Albu Alexandru COPII -36KG Agon

2

Pavel Vlad COPII -36KG ABSOLUTO BRAILA

3

Georgescu Andrei COPII -36KG Daos

3

Letoiu Stefan COPII -36KG ABSOLUTO BRAILA

1

Bondrea Stefan Danut COPII -36KG/2 WAZARY DOJO

2

Negru Andrei Ionut COPII -36KG/2 Daos

3

Tulea Razvan COPII -36KG/2 ABSOLUTO BRAILA

3

Bancila Calin COPII -36KG/2 ABSOLUTO BRAILA

1

Scurtu Paul COPII -40KG ABSOLUTO BRAILA

2

Stefanuca Cosmin COPII -40KG ABSOLUTO BRAILA

3

Lefter Alexandru Ion COPII -40KG Daos

3

Negru Daniel Cristian COPII -40KG Daos

1

Gheorghe Robert COPII -60KG Agon

2

Stoian Adrian COPII -60KG Daos

3

Ghinea Romeo COPII -60KG ABSOLUTO TECUCI

3

Popescu Gabi COPII -60KG ABSOLUTO BRAILA

1

Caw Stefan COPII -50KG Daos

2

Ioan Sorin COPII -50KG Daos

1

Andrei Lucian COPII -45KG ABSOLUTO TECUCI

2

Taschina Alin COPII -45KG ABSOLUTO TECUCI

3

Ilie Bogdan COPII -45KG ABSOLUTO TECUCI

1

Leu Dragos JUVENIL 1 -76KG Daos

2

Pascu Stefan JUVENIL 1 -76KG ABSOLUTO

1

Mustata Tudor JUVENIL 1 +85KG ABSOLUTO BRAILA

2

Gheordun Alexandru JUVENIL 1 +85KG BEHRING ROMANIA

1

Bradiceanu Sebastian JUVENIL 2 -70KG ABSOLUTO BRAILA

2

Nicolae Stefan JUVENIL 2 -70KG Daos

1

Lupu Ionel JUVENIL 2 -76KG ABSOLUTO TECUCI

2

Custura Serban JUVENIL 2 -76KG ABSOLUTO BRAILA

3

Turcu Catalin JUVENIL 2 -76KG WAZARY DOJO

1

Manughevici Alexandru JUVENIL 2 +80KG ABSOLUTO TECUCI

2

Musat Alin JUVENIL 2 +80KG ABSOLUTO BRAILA

1

Hutanu Diana FETE -50KG Agon

2

Turcu Luiza Valentina FETE -50KG ABSOLUTO TECUCI

3

Ionescu Lavinia FETE -50KG Agon

3

Dumitru Maria FETE -50KG Agon

1

Corneliu Francesca FETE -40KG Agon

2

Morar Alexandra FETE -40KG Agon

1

PANCESCU MELANIA MIXT -60KG ABSOLUTO TECUCI

2

ILIE BOGDAN MIXT -60KG ABSOLUTO TECUCI

Echipe copii:

Absoluto

99

Agon

39

Daos

35

Wazary Dojo

28

Behring

3

1380132_1398502260381270_139182816_n

Maine incepe la Braila sezonul 2013-2014!

Noul sezon al BJJ Belt League Romania va incepe maine, cu prima etapa: Cupa Danubius. Copiii vor sa startul competitiei de la ora 8.30, iar de la ora 10.30 este randul adultilor si seniorilor sa intre in concurs. Cupa Danubius are loc in Sala Sporturilor Carantina (Str. Carantina nr. 6).

1239050_654801174539099_255566264_n

Incepe noul sezon! Prima etapa e la Braila!

Dupa un prim sezon care a intrecut toate asteptarile “BJJ Belt League” se pregateste sa inaugureze circuitului 2013-2014. Trei schimbari majore au fost aduse formatului competitional: a fost redus numarul etapelor la 4 (Braila, Bucuresti, Tecuci si Rm. Valcea), numarul punctelor acordate la participare a fost marit la 10 (asigurand un mediu competitional pana la ultima etapa), iar punctajul obtinut in categoria Open nu va mai fi contotrizat in clasamentul categoriilor de greutate (ex. Sportivul X (cat. -70 kg): acumularea a 6 puncte in categoria Open nu ii vor fi adaugate in punctajul corespunzator clasamentului categoriei de greutate -70 kg).

Prima etapa a sezonului se va desfasura la Braila in data de 5 octombrie, fiind organizata de catre Asociatia Club Sportiv Raptor Braila. Locul de desfasurare va fi Sala Sporturilor „Carantina” (Str. Carantina nr.6).

Persoane de contact : Cernat Daniel 0745050709 cernat.daniel@yahoo.com Cernat Florin 0727730648 florin.cernat@yahoo.com

Vom reveni in curand cu mai multe amanunte!

poster nou

 

Ei sunt campionii Belt League 2012/2013!

Etapa a 6-a si ultima a circuitului BJJ Belt League Romania (Cupa Behring Vilcea Open – 2013) a stabilit si campionii editiei 2012/2013.

Castigatorii centurilor BJJ Belt League 2012/2013 sunt:

Radu Paul (Absoluto) – Open -76 kg Incpatori
Robert Toma (Behring Romania) – Open +76 kg Incepatori
Mihai Handrea (Absoluto) – Open -76 kg Avansati
Horatiu Balint (Absoluto) – Open +76 kg Avansati

Lista completa a campionilor:

INCEPATORI:

-64 kg

Dan Rotlein (Marius Varlan Team)

-70 kg

Sebastian Solomon (Absoluto Bucuresti)

-76 kg

Radu Paul (Absoluto Bucuresti)

-82 kg

Mihai Jianu (Absoluto Bucuresti)

-88 kg

Andrei Nicu (Absoluto Bucuresti)

-94 kg

Dorin Casu (Behring Romania)

-100 kg

Roger Milea (Absoluto Bucuresti)

+100 kg

Robert Toma (Behring Romania)

Open -76 kg

Radu Paul (Absoluto Bucuresti)

Open +76 kg

Robert Toma (Behring Romania)

AVANSATI

-64 kg

Mihai Handrea (Absoluto Bucuresti)

-70 kg

Romeo Balan (Absoluto Bucuresti)

-76 kg

Andrei Muscalu (Absoluto Bucuresti)

-82 kg

Horatiu Balint (Absoluto Bucuresti)

-88 kg

Alexandru Birlea (Absoluto Bucuresti)

-94 kg

Victor Ionescu (Absoluto Bucuresti)

-100 kg

Daniel Rotaru (Bittan Academy)

+100 kg

Camil Moldoveanu (Absoluto Bucuresti)

Open -76 kg

Mihai Handrea (Absoluto Bucuresti)

Open +76 kg

Horatiu Balint (Absoluto Bucuresti) 

Competitia pe echipe:

1. Absoluto – 978 puncte

2. Behring Romania – 302 puncte

3. Bittan Academy – 106 puncte

4. Marius Varlan Team – 66 puncte

5. Rio Grappling Club – 24 puncte

O parte dintre campioni la finalul etapei a 6-a:

Rezultate complete etapa 6: Cupa Behring Vilcea Open

Pe 18 mai 2013, in sala de sport a Liceului Forestier din Rm. Vilcea, s-a desfasurat a 6-a etapa din cadrul Belt League – Cupa Behring Vilcea Open – 2013, la finalul etapei fiind desemnati castigatorii Belt League pentru sezonul 2012/2013 si acordarea centurilor de campioni Belt League:

Open -76 kg Incepatori – Radu Paul (Absoluto)
Open +76 kg Incepatori – Robert Toma (Behring Romania)
Open -76 kg Avansati – Mihai Handrea (Absoluto)
Open +76 kg Avansati – Horatiu Balint (Absoluto)

Au participat sportivi de la cluburile: Absoluto, Behring Romania, Bittan Academy Romania, Grappling Academy RO / Beyond Martial Arts, Marius Varlan Team, Vipguard Absoluto Tecuci, Werdum Combat Team Romania.

Rezultate complete:

copii
1. Dragos Leu – Behring Romania
2. Alexandru Gheordun – Behring Romania

juvenil

61.5 kg
1. Adrian Diaconu – Werdum Combat Team Romania
2. Cristina Burlacu – Behring Romania
3. Petrut Bran – Vipguard Absoluto Tecuci

74 kg
1. Dragos Leu – Behring Romania
2. Flavius Matca – Werdum Combat Team Romania
3. Vlad Ivan – Vipguard Absoluto Tecuci
3. Lucian Badita – Behring Romania

89.3 kg
1. Silviu Gherghelau – Behring Romania
2. Indru Nedelcu – Behring Romania

Open Juvenil
1. Stefan Nicolae – Behring Romania
2. Leonard Saris – Behring Romania
3. Petrut Bran – Vipguard Absoluto Tecuci
3. Silviu Gherghelau – Behring Romania

Incepatori

64 kg
1. Kevin Armean – Grappling Academy RO / Beyond Martial Arts
2. Dan Rotlein – Marius Varlan Team
3. Gheorghe Negru – Behring Romania
3. Reyes David – Grappling Academy RO / Beyond Martial Arts

70 kg
1. Sebastian Solomon – Absoluto
2. Daniel Lingu – Absoluto
3. Sergiu Zmeu – Absoluto
3. Liviu Gabriel – Bittan Academy Romania

76 kg
1. Radu Paul – Absoluto
2. Valentin Druta – Vipguard Absoluto Tecuci
3. Catalin Tita – Marius Varlan Team
3. Cosmin Radoi – Behring Romania

82 kg
1. Mihai Jianu – Absoluto
2. Bogdan Pop – Grappling Academy RO / Beyond Martial Arts
3. Varga Csaba – Grappling Academy RO / Beyond Martial Arts

88 kg
1. Lucian Golban – Behring Romania
2. Silviu Gherghelau – Behring Romania

94 kg
1. Claudiu Bordei – Behring Romania

100 kg
1. Roger Milea – Absoluto
2. Radu Teodorescu – Marius Varlan Team
3. Augustin Filip – Werdum Combat Team Romania

+100 kg
1. Robert Toma – Behring Romania

Open -76 kg incepatori
1. Sebastian Solomon – Absoluto
2. Claudiu Lungu – Absoluto
3. Gheorghe Negru – Behring Romania
4. Sergiu Zmeu – Absoluto

Open incepatori
1. Roger Milea – Absoluto
2. Claudiu Bordei – Behring Romania
3. Lucian Golban – Behring Romania
3. Robert Toma – Behring Romania

Avansati

64 kg
1. Stefan Serafim – Behring Romania
2. Daniel Cernat – Behring Romania

82 kg
1. Vasile Langa – Bittan Academy Romania

88 kg
1. Rinu Trasca – Absoluto
2. Emilian Avram – Werdum Combat Team Romania
3. Ionut Stanciucu – Behring Romania

94 kg
1. Mihai Georgescu – Behring Romania
2. Victor Ionescu – Absoluto
3. Silviu Butoiescu – Werdum Combat Team Romania

+100 kg
1. Camil Moldoveanu – Absoluto

Open -76 kg Avansati
1. Stefan Serafim – Behring Romania
2. Daniel Cernat – Behring Romania

Open Avansati
1. Camil Moldoveanu – Absoluto
2. Vasile Langa – Bittan Academy Romania
3. Rinu Trasca – Absoluto

Clasament pe echipe Juvenil:

1. Behring Romania – 49 puncte
2. Werdum Combat Team Romania – 12 puncte
3. Absoluto – 3 puncte

Clasament pe echipe Adulti:

1. Absoluto – 102 puncte
2. Behring Romania – 64 puncte
3. Bittan Academy – 13 puncte
4. Grappling Academy RO/Beyond Martial Arts – 11 puncte
5. Marius Varlan Team – 7 puncte
6. Werdum Combat Team Romania – 3 puncte

O parte dintre participantii la etapa a 6-a, la finalul competitiei:

Analiza dupa penultima etapa

Cea de-a cincea etapa, Belt League Tecuci, organizata de clubul Vipguard Absoluto Tecuci, a adus cateva schimbari importante in clasament, dar i-a si distantat pe unii dintre sportivii de pe podium.
O prima modificare importanta apare in cadrul categoriei “-64 kg, incepatori”, acolo unde Dan Rotlein (Marius Varlan Team) a ajuns pe primul loc. Ultima etapa, de la Rm. Valcea, ce va fi organizata de Behring Romania, se anunta decisiva in desemnarea campionului pentru sezonul 2012-2013 in aceasta categorie, avand in vedere ca ocupantul locului 2, Cristian Mastacan (Absoluto Bucuresti), se afla doar un punct distanta. In rest, in cadrul incepatorilor nu au fost schimbari relevante, favoritii consolidandu-si pozitiile in clasament. Un lucru interesant este participare lui Claudiu Bordei (Behring Romania), la o nou categorie de greutate. Unul dintre cei mai valorosi sportivi ai categoriei incepatori, castigator al unui “double gold” la Tecuci, Bordei a participat la trei etape ale Belt League, in tot atatea categorii de greutate… Clasamentul general al categoriei “-76 Open, incepatori” a ramas neschimbat. In ce priveste Open-ul superior, absenta lui Andrei Nicu (Absoluto Bucuresti) a dus la iesirea sa de pe podium!
La avansati, lipsa participarii sportivilor de categorii inferioare, a condus la “inghetarea” clasamentelor acestora. La categoria “Open +76, avansati” disputa dintre Horatiu Balint si Alexandru Birlea (ambii Absoluto Bucuresti) pentru centura se pare ca s-a decis la Tecuci, acolo unde primul a reusit sa castige din nou meciul direct, in primul tur al categoriei Open si doar o minune l-ar putea face sa rateze centura.

Horatiu Balint, campion in categorie sa, s-a distantat in lupta pentru centura categoriei “Open +76 kg, avansati”

Rezultate complete etapa a 5-a Belt League Vipguard Tecuci

Doua generatii la competitia de la Tecuci. Campionul Mondial in BJJ, Camil Moldoveanu, urmarind alaturi de unul dintre micutii participanti desfasurarea meciurilor

27 Aprilie 2013

Pe 27 aprilie a avut loc a 5-a etapa a circuitului BJJ Romania Belt League: Cupa Vipguard Tecuci, organizata de clubul Vipguard Absoluto Tecuci

Open   + 76 incepatori

  1. Claudiu Bordei- Behring
  2. Roger Milea- Abs Buc
  3. Mihai Godun- Abs Iasi
  4. Robert Toma-Behring

 

Open – 76 incepatori

  1. Sebastian Solomon- Abs Buc
  2. Tita Catalin- M.V. Team
  3. Druta Valentin- Abs Tecuci
  4. Bran Petrut –Abs Tecuci.

 

Open + 76 avansati

    1. Victor Ionescu- Abs Buc
    2. Camil Moldoveanu-Abs Buc
    3. Mihai Georgescu-Behring
  • Horatiu Balint- Abs Buc.

 

Categorii seniori:

+ 100 avansati

  1. Camil Moldoveanu.
  2. Cernat Florin-Behr.

94 avansati:

 1. Mihai Georgescu-Behr.

 2.Victor Ionescu –Abs Buc.

3. Trasca RInu – Abs Buc.

 

88 avansati:

1. Barlea Alex-Abs Buc.

 

82 avansati:

1.Horatiu Balint-Abs Buc.

2. Aurelian Lungu- Abs  Br.

3. Ion Panzaru- Abs Buc.

4. Rares Visalom-Abs Buc.

+ 100 incep.

  1. Robert Toma- Behring.
  2. Mihai Godun-Abs Iasi

 

 

 

- 100 inceptaori:

1. Roger Milea-Abs Buc.

2. Radu Teodorescu- MV Team.

3.Leonard Buluc- Abs Br.

 

- 88 incepatori:

1. Bordei Claudiu-Behring.

2.Mircea Stanculescu-Abs Buc.

3.Lucian Golban-Behring

 

- 82 incepatori:

1. Mihai Jianu-Abs Buc.

2. Emanuel Necatu-MV Team.

3. Grigoriu Andrei- MV Team.

3. Alex Cocos-Abs Buc.

 

-76 incep.:

1. Iosip Vasile-Abs Tecuci.

2.Igor Caimacan-Behring.

3.Druta Valentin-Abs Tecuci

3, Catalin  Tita-MV team.

 

 

-70 incep :

1. Solomon Sebastian- Abs Buc.

2. Lungu Daniel-Abs Buc.

3. Ivan Vlad- Abs Tec.

3. Stancu Alexandru-Abs Buc.

 

- 64 incepatori;

1. Jitariu Vasile-Venom Kombat Iasi.

2.Dan Rotlein- MV Team.

3.Bran Petrut- Abs Tec.

3. Mastacan Cristian-Abs Buc

 

Juvenili – 60 kg

 

Aur: Bran Petrut   ABS Tecuci

Argint: Iacob Gabriela   Kombat Venom Iasi

 

Juvenili fete -60 kg

 

Aur: Caraivan Elena   ABS Braila

Argint: Calin Gabriela   ABS Tecuci

 

 

Juvenili -70 kg

 

Aur: Stefan Nicolae   Behring

Argint:Leonard Saris Behring

Bronz: Dragos Leu   Behring

            Bradiceanu Sebastian   ABS Braila

 

Juvenili -76 kg

 

Aur: Custura Serban   ABS Braila

Argint: Ivan Vlad   ABS Tecuci

Bronz: Turcu Catalin   Wazary Dojo

 

___________________________________________________________________________________-

 

 

Copii 7-9 ani

 

Aur: Chiper Teodor   Wazary Dojo

Argint: Armene Florin  Wazary Dojo

Bronz: Mihaila Rares  Kentai Dojo

            Chiscop Kevin  ABS Tecuci

 

Copii 8-9 ani

 

Aur: Petrovici Lucian  Kentai Dojo

Argint: Chiriac Emil  Kombat Venom Iasi

Bronz: Bucataru Daniel  Kombat Venom Iasi

            Iftodi Antonio  Kentai Dojo

 

Fete 9-10 ani- 28 kg

 

Aur: Neagu Emma  Kombat Venom Iasi

Argint: Tagarcea Eliza   Kombat Venom Iasi

Bronz: Arustei Stefania  Kentai Dojo

 

Copii 9-10 ani – 30 kg

 

Aur: Scurtu Paul   ABS Braila

Argint: Stefanuca Cosmin   ABS Braila

Bronz: Pavel Vlad   ABS Braila

            Bondrdea Stefan  Wazary Dojo

 

 

Fete inc.8-9 ani -30 kg

 

Aur:Nacu Gabriela   ABS Tecuci

Argint: Nacu Gabriela  ABS Tecuci

Bronz: Pancescu Melania   ABS Tecuci

 

Baieti 11-12 ani- 32 kg

 

Aur: Murariu Stefan  Kombat Venom Iasi

Argint: Agapi Robert   Kombat Venom Iasi

Bronz: Cazacu Stefan   Kombat Venom Iasi

            Bordea Daniel  ABS Tecuci

 

Mixt 11-13 ani  40 kg

 

Aur: Turcu Luiza   ABS Tecuci

Argint: Andrei Lucian ABS Tecuci

Bronz: Chicos Ada   ABS Tecuci

            Grigoras Sebastian  Wazary Dojo

 

Copii 11-13 ani -40 kg

 

Aur: Alin Taschina   ABS Tecuci

Argint: Vemiamin George  Wazary Dojo

Bronz: Albu Cosmin   Kombat Venom Iasi

            Nicorici George   Kombat Venom Iasi

 

Copii 11-13 ani -55 kg

 

Aur : Susanu Stefan  ABS Tecuci

Argint: Haradou Mihai   ABS Braila

Bronz: Ghinea Romeo   ABS Tecuci

            Pamfile Alexandru   ABS Tecuci

 

Cernat vs Varlan si Corbei vs Otelea la Tecuci

Au fost stabilite deja doua superfight-uri pentru penultima etapa a circuitului Belt League. La Tecuci in competitia BJJ Belt League Vipguard Tecuci, organizatorul Luis Turcu, a anuntat meciurile dintre Florin Cernat (Behring Romania) si Marius Varlan (Marius Varlan Team) si cel dintre Remus Corbei (Absoluto) si Catalin Otelea (Absoluto).

Va asteptam la Tecuci pe 27 aprilie!